Македонија

Прилеп се подготвува за градската слава Св. Никола (ФОТО)

Општина Прилеп и Тутунскиот комбинат се подготвуваат, по 10 јубилеен пат, на 19 декември да го одбележат патрониот празник на градот, „Свети Никола“.

На прес-конференција, градоначалникот Марјан Ристески и домаќините најавија дека на плоштадот „Александрија“ односно на булеварот „Гоце Делчев“ оваа сабота ќе бидат поставени масите и пунктовите со богатата посна светиниколска храна која веќе ја подготвуваат традиционално женските здруженија и организации од невладиниот сектор, а присутните ќе можат да уживаат и во убавата културно-забавна програма која ќе се одвива на камената бина.

Гостите и добронамерниците ќе можат да вкусат 60.000 посни сарми, 300 килограми грав, 300 килограми риби и да се напијат вино, ракија и други пијалоци подготвени од страна на домакините – Тутунскиот комбинат. Програмата за Свети Никола ќе започне со литургија во црквата „Св.Благовештение“, а потоа следи литија каде сите верници заедно со градоначалникот и домаќините ќе се упатат до центарот на градот пред параклисот на „Св. Никола“, потоа следи водоосветување и прережување на празничниот колач пред Параклисот на „Св. Никола“ во центарот на градот и крајот е предвиден за Празничен ручек со културно-уметничка програма на плоштад „Александрија“.

Во чест на празникот започна и турнир во мал фудбал, а ќе биде отворена и изложбата „Уметниците во чест на Св.Никола“. Се очекува и оваа година убавата празнична прослава на денот на светецот Св. Никола кој воедно е и светец заштиник на градот Прилеп да донесе голема посетеност на патници добронамерници од целиот регион.

Најсподелувани во последните 14 дена

Следете не на Фејсбук

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

To Top