Македонија

77 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 3353 тестирања, а регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 513

-Куманово 68

-Дебар 6

-Штип 27

-Прилеп 77

-Тетово 65

-Струга 40

-Велес 36

-Битола 58

-Охрид 25

-Кавадарци 29

-Гостивар 30

-Гевгелија 5

-Струмица 33

-Крива Паланка 5

-Радовиш 7

-Крушево 3

-Кочани 19

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 3

-Пехчево 3

-Берово 3

-Валандово 6

-Виница 5

-Делчево 3

-Кратово 11

-Свети Николе 33

-Кичево 42

-Ресен 4

-Неготино 7

Починати се 18 лица, пет пациенти од Скопје (61, 69, 67, 77 и 84г), двајца од Куманово (66 и 80г), еден пациент од Штип (54г), еден од Тетово (73г), двајца од Битола (82 и 73г), еден од Охрид (84г), четири пациенти од Гостивар (78, 76, 78 и 66г), еден од Струмица (55г) и еден пациент од Кратово (74г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 692 оздравени пациенти од:

-Скопје 394

-Куманово 25

-Штип 27

-Прилеп 22

-Тетово 49

-Велес 33

-Битола 14

-Охрид 2

-Кавадарци 12

-Гостивар 22

-Гевгелија 12

-Струмица 18

-Крива Паланка 6

-Радовиш 3

-Крушево 1

-Кочани 12

-Пробиштип 6

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 1

-Берово 6

-Виница 2

-Кратово 1

-Свети Николе 3

-Кичево 16

-Ресен 1

-Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 289.534 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 46062, бројката на оздравени пациенти е 26981, на починати е 1281, а бројот на активни случаи изнесува 17800.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ