Балкан / Регион

ПРЕСМЕТКА ПОМЕЃУ КОТОРСКИТЕ КЛАНОВИ: ЛИКВИДИРАНИ 10 ЧЛЕНОВИ НА ШКАЉАРСКИОТ И КАВАЧКИ КЛАН

Судејќи според наодите на истражителите, последните две убиства што се случија во Белград потврдуваат дека војната на которските кланови – Скаjарски и Кавачки – не стивнува.

Истражителите се сомневаат дека ликвидациите на Бојан Мирковиќ во четвртокот во Белевил и Александар Чарц во октомври во трговскиот центар „Уже“ биле поврзани со кланската војна и дека и двајцата биле близу до „скалперите“. Од почетокот на 2020 година, според нашиот извор, конфликтот меѓу двата клана достигнал невидени размери, а од јануари до денес, 10 мажи биле убиени низ цела Европа.

Годината започна крваво. Во Белград има 17 години. Во јануари беше убиен Марко Вуковиќ, кумот на наводниот водач на кланот Кавач, Радоје Звицер. Два дена подоцна, како што се сомнева, „Кавчаните“ му возвратија и го погубија Игор Дедовиќ, еден од водачите на кланот Скаjarар, како и неговиот соработник Стеван Стаматовиќ во Атина – објаснува изворот и продолжува:

Во мај, во Киев се обиде обид за атентат врз Радоје Звицер, но атентаторите не успеаја, па тој се опорави. Следниот удар за „скалперите“ следеше во јули.

Дамир Хаџиќ и Алан Козар, кои наводно учествувале во организацијата на атентатот врз Звицер, биле застрелани на Крф. Како што открива нашиот извор, војната се брише, така што конкурентите, покрај водачите и високите членови, започнаа да се занимаваат и со пониско рангирани членови на криминални групи.

Александар Вучиќ, претседател на Србија, рече „дека мафијата е поврзана со некои од државата, како и дека ова е голема пресметка меѓу криминалните групи што државата ќе ја запре“.

Очигледно, духовите се разбудија по обидот за убиство во Киев – рече Вучиќ завчера на прес-конференцијата. Криминологот Златко Николиќ вели дека не е новина што организираниот криминал и одредени државни структури се поврзани.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ