Македонија

990 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 378

-Куманово 48

-Дебар 6

-Штип 51 -Прилеп 55 -Тетово 39 -Струга 27 -Велес 54 -Битола 44 -Охрид 39 -Кавадарци 24 -Гостивар 54 -Гевгелија 16 -Струмица 19 -Крива Паланка 3 -Радовиш 3 -Крушево 4-Кочани 27 -Пробиштип 2 -Демир Хисар 3 -Македонски Брод 4 -Пехчево 4-Берово 9 -Валандово 1 -Виница 10 -Делчево 8 -Кратово 3 -Свети Николе 11 -Кичево 14 -Ресен 11 -Неготино 19

Починати се 24 лица, седум пациенти од Скопје (58, 80, 86, 63, 50, 61 и 45г), еден од Штип (64г), еден од Прилеп (57г), еден од Тетово (61г), двајца пациенти од Битола (66 и 73г), три од Кавадарци (83, 78 и 69г), еден од Гостивар (46г), три пациенти од Струмица (78, 68 и 59г), еден од Берово (41г), еден од Делчево (83г) и три пациенти од Кичево (44, 58 и 63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 382 оздравени пациенти од: -Скопје 116 -Куманово 25 -Дебар 1-Штип 23 -Прилеп 31 -Тетово 29 -Велес 20 -Битола 14 -Гостивар 15-Гевгелија 6-Струмица 8-Крива Паланка 4 -Радовиш 3-Крушево 1-Кочани 16 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 3 -Берово 3 -Валандово 2 -Виница 20 -Делчево 26 -Кратово 1 -Свети Николе 6-Кичево 7 -Ресен 1Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47050, бројката на оздравени пациенти е 27364, на починати е 1305, а бројот на активни случаи изнесува 18381.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ