Балкан / Регион

БРУТАЛЕН НАВИВАЧКИ СУДИР: Тома Гробар со секира го касапел Михајло

Гробари Детелинара

Томислав М. и уште тројца членови на новосадската навивачка група “Гробари Детелинара” уапсени се под спомнение дека до смрт го претепале Михајло Р. (27), член на спротивставената фракција.

Томислав М., ака Тома Гробар (40), Синиша Г. (25), Димитрије П. (22) и Угљеш У. (21), сите од Нови Сад, членови на навивачката група “Гробари Детелинара”, беа уапсени под сомнение за обид за убиство со секира на сограѓанинот Михајло Р. (27), член на спротивставената навивачка фракција.

Како што дознаваме, четворица приврзаници на Партизан беа уапсени во Лозница.

Нападот се случил на 19 јануари околу 10 часот на улицата Момчила Тапавица во Ново Насеjeе на Нови Сад.

Го сечеле по грбот

“Четворицата го чекаа Мајкл да излезе од неговата зграда. Кога ги виде, се обиде да избега, но тие го пристигнаа и настана хаос. Најпрво го удрија со палка по главата, му го скршија носот,а потоа буквално му ја исекоа ногата со остар предмет, која подоцна едвај му беше спасена, а потоа му направија и голем засек со секирата по грбот. Младиот човек бил во кома неколку дена” – вели извор од Курир.

Потоа, четворица од нив побегнале во автомобил од Нови Сад.

Тие се криеја во Лозница, во куќа која припаѓа на роднина на еден од осомничените.

Но, со ефикасна оперативна работа на младите инспектори на криминалистичката полиција Нови Сад, тие беа уапсени додека уживаа во куќата.

Како што рекоа, тие се навивачи на Партизан – “Гробари Детелинара”, додека повредениот е исто така навивач на Партизан, но од други групи од Нови Сад.

Конфликтот произлезе од доминацијата на навивачките групи, но и поради пазарот на наркотици- додава нашиот извор.

Исто така, полицијата пронашла мала количина марихуана кај осомничениот Угљеш У., поради што е поднесено и обвинение за кривично дело недозволено поседување наркотични дроги.

Осомничените се во притвор до 48 часа, а со кривична пријава ќе бидат изведени во Вишото јавно обвинителство во Нови Сад.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ