Музика

Амадеус Бенд: “Дефинитивно најдобрата публика е во Македонија”

Како што веќе сите добро знаеме и со нетрпение ги одбројуваме преостанатите 6 дена од спектакалот под Марковите кули наречен Амадеус Бенд. Концертот е во организација на Cavleski Logistics. Амадеус Бенд е составен од 5 момци: Аца, Милан, Џаја, Боки и Токан.

Имаме честа прилика да уживаме во нивните хитови изведени во живо, српскиот бенд Амадеус е група од 5 момци кои успешно не забавуваат кога и да настапат во Македонија.

Публиката ќе ја има честа да ја слушне и нивната нова песна “Ти си та“, како и многу други нивни хитови, а за нивните планови за во иднина ќе дознаете од следното ексклузивно интервју за Баркод.мк. Ексклузивните одговори ги дознавме од Бојан Тасиќ Џаја.

Баркод.мк:  Прв пат доаѓате во Прилеп. Што може публиката да очекува од вашиот настап тука ?

Ovo ce nam biti drugi put da gostujemo u Prilepu i ocekujemo da ce publika biti i ovog puta fenomenalna kao i proslog puta,a mi cemo se potruditi da dobra atmosfera i dobar provod ne izostanu.

Баркод.мк:  Со оглед на тоа дека често настапувате во Македонија, како Ви се допаѓа публиката овде ?

Iskreno,od svih bivsih republika SFRJ,najbolja publika je definitivno u Makedoniji. Uvek su nasmejani,veseli,raspevani i pevaju sa nama od pocetka do kraja. Kada sviramo u MKD,nama je to vise kao provod,nego posao i uvek nosimo lepe utiske odande.

Баркод.мк:  Која е историјата на Амадеус, како почнавте ?

“Amadeus” je nastao 1997.god. i od tada smo promenili bubnjara i gitaristu. Tokan bubnjar ja sa nama od 2000.god., a Milan gitarista od 2005-e. Prvu pesmu i album “Kupi me sa dve,tri laži” izdali smo 2001.god. i od tada krece ovo “putovanje” i druzenje sa nasom publikom,kojoj smo veoma zahvalni. Ostalo je istorija…

Баркод.мк:  Има ли разлика помеѓу српската и македонската публика и онаа надвор, во Америка, Австралија и останатите земји ?

U suštini nema razlike,nijanse su u pitanju. Pa cak i kada sviramo po Americi ili Australiji,mi sviramo nasim ljudima,kada kazem nasim,mislim na ljude iz bivse SFRJ,tako da se opet sve svodi na muziku sa nasih prostora i tu su ukusi uglavnom isti.

Баркод.мк:  Дали на концертот во Прилеп (на 25.06.2015) ќе ја слушнеме Вашата нова песна ?

Naravno da cemo svirati novu pesmu koja sa zove “Ti si ta”. Ona je ujedno i uvertira za novi album koji planiramo da izdamo u oktobru mesecu. Posle cetiri godine pauze,ponovo publici nudimo ceo album sa puno interesantnih pesama,a i par iznenadjenja. U svakom slucaju dosta toga novog od nas u skorijoj buducnosti.

Баркод.мк: И за крај што ќе препорачате на читателите на Баркод.мк ?

Na samom kraju bih u ime grupe “Amadeus”,pozdravio sve vase citaoce i porucio da ostanu tako veseo i nasmejan narod,jer je pravo zadovoljstvo i uzivanje biti u njihovom drustvu. Ziveli!

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ