Свет

Тешка сообраќајка во Германија, во болница македонски камионџија (ФОТО)

Четириесетгодишен возач од Македонија добил сериозни повреди и завршил во болница во германскиот град Нордхаузен по тешка сообраќајна несреќа со својот камион вчера попладне на автопатот А38 меѓу Херинген и Берга во правец кон Лајпциг.

Камионот со кочански регистарски таблички, натоварен со буриња со течен лепак, излетал од коловозот, се првртел настрана и се запалил, а лепакот се разлеал по коловозот. Огнот ја зафатил и сувата трева покрај автопатот, а во неговото гасење заедно со запалениот камион учествувале противпожарни возила и два хеликоптера. Облакот од чад бил видлив километри подалеку од местото на несреќата.

Проценките на властите се дека за санирање на автопатската делница ќе бидат потребни неколку дена, а штетата е голема и дополнително ќе се утврдува.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ