Свет

ЕДЕН ОД ВОДАЧИТЕ НА ЖОЛТИТЕ ЕЛЕЦИ ОСТАНУВА БЕЗ ОКО: Вознемирувачки снимки од конфликтот во Париз (ФОТО) (ВИДЕО)

Еден од лидерите на Жолтите елеци во Франција, Родриго Родригез, претрпе сериозна повреда на окото во вчерашните протести во Париз. Најверојатно е погоден од шрапнел од граната, а во нередот тој е снимен како со раката ја држи главата додека од окото му излегувало крв.

Инцидентот се случи на плоштадот пред Бастилја, каде што жолтите елеци се судрија со полицијата.

Родригез снимал во живо кога граната експлодирала токму пред него. По ударот, веројатно од шрапнел, тој паднал, а неговите колеги веднаш притрчале да му помогнат.

Тој претрпи сериозна повреда на окото. На сликата тој самиот објави неколку часа подоцна, неговото десно око е близу до затворање и е многу потечено.

Je vais perdre mon oeuil la famille Ma famille

Posted by Jerome Rodrigues on Saturday, January 26, 2019

To Top