Македонија

Партиите одлучија кој ќе влезе во ДИК

Оливер Дерковски од ВМРО – ДПМНЕ ќе биде претседател на Државната изборна комисија, а Елизабета Постоловска е член на комисијата од ВМРО-ДПМНЕ, дознава Макфакс. Од редовите на ДУИ, избран е Дитмире Шеху.

Додека Борче Кондарко, Јанакие Витановски и Радица Ристевски се членови од СДСМ. Како што изјави Сурија Рашиди, предлог од БЕСА (од Алијанса на Албанците на Села) ќе биде Кренар Лога. Фадил Зендели потврди дека за член во ДИК од БЕСА на Касами ќе е Енвер Салиу.

На Комисијата за избори и иминувања, која што треба во секој момент да започне, ќе се утврди целосна листа на кандидати, која ќе се испрати до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој пак ќе ја прати до 4 политички партии, по што ќе чека одговор.

Кога ќе ги добие листите ќе се вратат до комисијата, по што следи пленарна седница.

макфакс.мк

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ