Македонија

“Мајмуни Прилеп”: “Души изроднички! Не предадовте!”

навивачката група "Мајмуни"

По гласањето за промена на државното име, со своја реакција излегоа и од навивачката група “Мајмуни” од Прилеп.

Еве што напишаа:

“11.01.2019 година. Петок. Црн петок. За нас, Македонците, македонските граѓани и нашата мила напатена мајка Македонија. 81 пр(л)атеници ја погребаја, ја разнебитија, ја изгореа, ја продадоја нашата држава. Нашата една и единствена држава која ни беше оставена од дедовци и прадедовци, која беше децении и векови низ крв и солзи пролеана за да биде зачувана.

За која многу мајки синови изгубија и многу деца татковци изгубија. Како ќе излезете пред народот вие предавници на сопствениот народ? Како ќе легнете и ќе заспиете мирно знаејќи дека ќе бидете запишани и обележани во историјата како противници и предавници на својот народ.

Македончето од секогаш страдало од своите. Не пониживте, на колена не паднавте, не обесправивте. Со сила ни наметнавте друга држава, со друга историја, друг јазик, друг идентитет. Денес се чувствувате безбедни и успешни, но кармата е курва. Ќе дојде ден кога ќе ви суди народот, македонскиот народ, оној од кого денес се одрековте. За пари и функции себе си се продадовте, најмилите си ги продадовте. Целиот народ го продадовте. Души изроднички. Не предадовте. Предавството НЕ го ПРОСТУВАМЕ.

Браќа и сестри Македонци, да се сплотиме, да се успокоиме, да се обединиме. Тешко е сега, боли, корни, но ќе успееме. Од денес, секој оној кој се дрзна да го притисни тоа копче кое беше погубно за сите нас, е наш вечен непријател. Запомнете, после дожд секогаш доаѓа сонце и после овие црни облаци кои ја навјасаа Македонија повторно ќе изгрее сонцето на слободата.

Ние Македонците имаме само една и единствена држава,а тоа е #РЕПУБЛИКАМАКЕДОНИЈА и не признаваме и не познаваме ни една друга било која татковина”

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ