Македонија

“Мајмуните” ја продолжуваат традицијата: Утре одново ќе запалат коледарски оган под северната трибина

коледарски оган

Навивачката група “Мајмуни” од Прилеп ја продолжуваат традицијата. Утре на ден пред Бадник одново ќе запалат коледарски оган под северната трибина на градски.

“Традиционално, ден пред Бадник во повеќето Прилепски маала се пали Бадников оган, се служи посна храна, грејана ракија и убаво Македонско вино.

Палењето на бадниковиот оган има за цел да ја навести радосната вест за раѓањето на Исус Христос.

Бадникувањето, всушност знаачи бдеење, или исчекување на радосната вест.

Па така традицијата продолжува и во нашиот храм Гоце Делчев,сабота 20:00 под Северната трибина.

#НиштоиНикојНемаДаУништиСеМакедонско”, напишаа oд навивачката група “Мајмуни” на Фејсбук.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ