All for Joomla All for Webmasters
Македонија

Близнаците од “Пука козметика” пуштени од станица

Рап артистите од „Пука козметика“, Дарко и Жарко Масларковски, кои синоќа на протестот пред Собрание беа уапсени за напад на службено лице и беа задржани во полициската станица во Кисела Вода, денес се ослободени од притвор.

На Дарко Масларковски по наредна на јавен обвинител му е одземен мобилниот телефон.

МВР ги терети по член 383 од Кривичниот законик- напад на овластено службено лице.

Адвокат на Дарко Масларковски е Јанаки Митровски, додека на Жарко Масларковски бранител е Дејан Костиќ.

Од МВР велат дека по документирање на случајот, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Извор:Лидер.мк

ВРВОТ