Балкан / Регион

Стотици мигранти ја пробија грчката копнена и морска граница, сакаат во ЕУ

Стотици мигранти упатени кон Грција, откако Анкара објави дека нема да ги задржува мигрантите, ја пробија грчко-турската граница во неделата и стигнаа до островот Лезбос и континентална Грција на граничниот премин Кастаниес, додека илјадници мигранти се собраа на грчко-турската граница.

Се чини дека 220 мигранти во три чамци пристигнале на егејскиот остров Лезбос, пренесува Ројтерс.

Група мигранти ја минале плитката река кај граничниот премин Кастаниес и пристигнале во Грција.

Во саботата, интервентната полиција со солзавец растера стотици мигранти кои се обидувале да влезат во Грција.

Меѓународната организација за миграција наведува дека на грчко-турската граница има околу 13.000 луѓе.

До доцна во саботата, автобуси во турските градови биле полнети со мигранти, наведува организацијата.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ