Македонија

Полицијата откри 60 мигранти во камион кај Миравци

криумчарење мигранти

Полицијата вечерва открила нов случај на криумчарење мигранти близу македонско-грчката граница, јавува „360 степени“.

Станува збор за група од повеќе од 60 мигранти пронајдени во камион со скопски регистарски таблички близу селото Миравци. За настанот е известено обвинителството за гонење организиран криминал, кое е надлежно за овие случаи.

Неофицијално, возачот на камионот е од Скопје и против него утре ќе биде поднесена кривична пријава.

Во последните недели зачестија обидите за криумчарење мигранти во земјава, особено откако Турција ја крена рампата за нивен трансфер кон Грција и Бугарија. Сепак, најверојатно станува збор за мигранти кои од порано биле на територијата на Грција, а сега полесно се движат на север затоа што грчките полициски сили се концентрирани на граничната линија со Турција.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ