Ракомет

Несоодветно облечената Македонија е казнета со 500 евра

ЕХФ ја казни македонската репрезентација со 500 евра, бидејќи на средбата со Франција нашите ракометари носеа различни чорапи и во различни бои.

Според членот 14.18 од регулативата, сите репрезентации мораат да бидат унифицирано облечени, во исти маици, шорцеви и чорапи.

Франција, пак, е казнета со две казни, едната од 1000 евра бидејќи на дресовите го немаа логото на првенството, и една од 500 евра бидејќи нејзините ркометри не беа унифицирано облечени.

ИЗВОР: СПОРТМАКС

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ