Ракомет

Тврдиот орев омекна, Македонија има +4 против Бахреин

Ракометната репрезентација на Македонија

Ракометната репрезентација на Македонија не успеа да ги повтори првите 30 мундијалски минути во Минхен, во кои го торпедираше голот на Јапонија и неочекувано се мачеше против селекцијата на Бахреин, која покажа квалитетна игра во двата правци и на одмор се замина со наша предност од четири гола разлика (12-8).

Македонија за првпат на овој Мундијал настапи со црвени дресови, а бахреинската мрежа прв ја стресе ракометарот на Еурофарм Работник, Филип Кузмановски, кој со бомба од девет метри погоди за 1-1. Следуваше период на грешки пред двата гола, па на сцена стапи капитенот Лазаров, кој со гол и асистенција до Георгиевски ѝ донесе на Македонија водство од 3-2, за потоа Кузмановси преку контра да зголеми на 4-2.

Налетот на нашите момци му донесе мотивација плус на Ристовски, кој со три врзани одбрани обезбеди лесни реализации на Манасков и Лазаров за веќе сигурно водство од 6-2, по десет минути игра.

Сепак, Бахреин не се предаде и по почетниот шок веднаш се врати во игра и со четири брзи гола израмни на 6-6, а со голот на Мерза од место го врати водството на 6-7, по што следуваше тајм-аут за Раул Гонзалез. Кризниот период на нашите ракометари, кој траеше цели 11 минути без постигна гол го прекина Лазаров, кој погоди од пенал за израмнување на 7-7. Ниту, погодокот на капитенот не ги освести нашите ракометари, кои продолжија со грешките, но Борко повторно беше на ниво и со две врзани одбрани не дозволи ново водство на противникот.

Членот на Нант со неговиот четврти погодок донесе ново водство од 8-7, но Ал Саја со проектил веднаш возврати и израмни на 8-8. Одличното прво полувреме Филип Кузмановски го круниса со трет гол за 9-8, а Манасков по две перфектни контри донесе +3, кои до крајот на првиот дел беа зголеми за уште ден гол (12-8).

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ