Ракомет

3/3 за Македонија во Катар, следна е Хрватска!

Македонската ракометна репрезентација ја забележа и третата победа на Мундијалот во Катар. Во Б групата, Македонија ја совлада селекцијата на Босна и Херцеговина со 25:22 (13:11). Со оваа победа Македонија и дефинитивно го обезбеди пласманот во осминафиналето.

Македонските ракометари одлично го отворија мечот со БиХ, нападот беше течен, одбраната беше на ниво, Босанците направија неколку технички грешки и резултатот по седум минути беше 4:0. Босанците на почетокот на осмата минута го постигнаа првиот гол, но Македонија возврати со два гола и во десеттата минута беше 6:1. По почетната добра игра, избраниците на Обрван започнаа да грешат во нападот, одбраната не делуваше премногу сигурно, голманот на БиХ Буриќ одбрани неколку топки и Босанците со серија од шест гола направија целосен пресврт (6:7 во 18.минута). Возаврати Македонија со три гола во наредните пет минути (9:7), а добриот ритам „црвено-жолтите“ го задржаа до крајот на полувремето и по 30 минути имаа предност од 13:11.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ