Фудбал

Пелагониско дерби на стартот на новата сезона во ПМФЛ

Денес во просториите на ФФМ беа извлечени паровите за новата сезона во ПМФЛ. Конечно се создадоа услови за ждрепка на календарите и сите клубови можат да си ја планираат сезоната.

Во првото коло на македонската фудбалска елита ќе се сретнат:

Победа – Пелистер

Брегалница – Ренова

Македонија Ѓ.П. – Работнички

Шкендија – Силекс

Вардар – Шкупи

Шампионатот почнува на 7 август, а ќе трае до крајот на мај идната година. На средина од декември почнува зимскат пауза која ќе трае скоро 13 недели. Титулата од минатата сезона ја брани Вардар, а нови прволигаши се Победа, Македонија Ѓ.П, и Пелистер.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ