Фудбал

Ќе биде пеколна борба за Европа и опстанок: Вардар го мерка тронот на залетаната Шкендија!

После повеќе од два месеци пауза, македонската фудбалска елита попладнево ќе ја отвори втората етапа од сезоната, која повторно тргнува со пресметка на двата најдобри клубови во земјава првакот Шкендија и вицепрвакот Вардар (14 часот) на Градскиот стадион во Тетово.

Со пет бода повеќе по есенскиот дел, засилени со екс-репрезентативецот Агим Ибраими, но без првата ѕвезда на тимот Бесарт Ибраими (повреден), Шкендија ќе се обиде да го искористи домашниот терен, но и моментот на невоиграност на вардарци со новите засилувања за да го направи првиот поголем исчекор кон титулата. Шкендија веќе шест меча по ред не знае за пораз, скопските црвено-црни се радуваа против најголемиот ривал за последен пат во октомври 2017, па сега вардарци немаат премногу избор и ако сакаат да останат во трката за круната, најмалку што мора да направат е да не загубат.

Најтрофејниот македонски клуб откако ги одработи подготовките со „детската градинка“ и дузината млади таленти во Аланија, ангажираше две искусни имиња во Даниел Аврамовски, членот на златната младинска селекција на Македонија и повратникот Фелипе како засилувања во тимот од кој зимава заминаа десет имиња. Вардар со овој двоец може да склопи добар прв тим, ама во пролетниот дел од сезоната како маана прво ќе биде тенката клупа и фактот дека Александар Васоски ќе мора да зависи од свежината и здравјето на фудбалерите од првите 11, што за разлика од нив, Шкендија го нема како проблем и како посебен адут освен Ибраими ќе им биде задржувањето на костурот на тимот и далеку повоиграниот тим.

Дека Вардар може да се носи со Шкендија дури и во периоди кога се наоѓа во проблеми, покажаа вардарци и на стартот на оваа сезона. Беа отпишани и прежалени уште на стартот на сезоната, па на крајот успеаа да извлечат реми 2-2 и во првиот круг да имаат дури и седум бода повеќе од тетовци.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ