Фудбал

Француските хулигани дивееја низ Барселона, уапсени петмина најжестоки

Барселона и Лион

Натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Барселона и Лион имаше предигра низ каталонските улици. Имено, пет фанови на Лион се уапсени поради хулиганизам во центарот на Барселона. Двајца од француските хулигани се пренесени во болница заради повреди, а полицијата мораше да употребува и солзавец.

Иако не беше преголем бројот на француски навивачи на ова гостување, голем дел од нив имаа сомнително минато и бројот на полицајци околу нив беше огромен.

Илјадници полицајци се справуваа со 5.000 француски хулигани на кои со сигурост ќе им биде забранет влез во Шпанија.

To Top