Македонија

Завршија протестите во Скопје за случајот„Монструм“

Протестите во Скопје мирно траеја и најпосле завршија со мали инциденти.Протестите коишто започнаа поради случајот „Монструм“ ненајавени почнаа од старото место Чаирчанка и Јаја Паша џамијата.

Неколку илјади демонстранти коишто поминаа покрај Бит Пазар на патот кон судот застанаа на булеварот каде имаше полициски кордони кои го блокираа булеварот. Исто така и сите улици кај судот, Бит Пазар и Мавровка беа блокирани. Полицијата стоеше и ги истрпе провокациите на демонстрантите.

Исто така беа предвидени и протести пред владата , но за среќа ништо не се случи.

Најголемиот дел од демонстрантите мирно си заминаа, но една група од десетици млади и агресивни лица, маскирани со маици по лицата фрлаа со камења и гранки и се обидоа да тргнат кон кордонот.Потоа малку по малку почнаа да се оддалечуваат од кордонот, а на крај почнаа и самите да се туркаат меѓу себе. Се заврши мирно без повредени и судири околу 15 часот.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ