Македонија

Охридско лето по 54 пат

Овогодинешното 54 издание на Охридско лето ќе имаат чест да го отворат Италијанските оперски ѕвезди: сопранот Барбара Фритоли и баритонот Лео Нучи, во придружба на уметниците на Македонската филхармонија, под диригентско раководство на маестро Луис Горелик.


Отворањето ке се изведува на сцената на Античкиот театар.

Покровител на манифестацијата е претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, кој исто така вечерва ќе ги прими ѕвездите на свеченото отварање.Наредните 40 дена до 20 август Охрид ќе биде местото на големи концерти, театарски претстави, со ексклузивни уметници од кои за повеќето од нив тоа ќе биде премиерно нивно претставување во овој дел од Европа.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ