Македонија

Македонското знаме освои златен медал

Во изминатите 3 недели се одржа турнир кој го организираше Британскиот весник The Province кој што неколку години наназад избира изглед на најдобро знаме. Како, што веќе ни беше познато и македонското знаме беше дел од трката.

Нокаут турнирот започна со 64 држави кои постепено отпаѓаа и се стеснуваше кругот. Македонија односно Македонското знаме особено им стана популарно на посетителите во четврт финалето каде што знамето имаше лавина од подржувачи.

Според остварениот резултат во полуфиналето Македонското знаме се најде во борба со Канадското кое го прегази  со скоро 2000 гласови разлика. Во финалето се сретна со Велика Британија, каде што се очекуваше дека ќе има лута и тешка битка, но наспроти тоа, Македонското знаме го прегази британското и ја освои титулата за Најдобро знаме.

 

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ