Вести

ДИК: СДСМ 36,48%, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%, ДУИ 10,73%, АА и А 8,41%

Од преброени гласови од 2.800 од вкупно 3.480  гласачки места, или околу 80 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме” води со освоени 36,48 отсто од гласовите пред ВМРО-ДПМНЕ со 35,47.

Според број на гласачи, од досега обработените податоци, за СДСМ гласале околу 232.000 избирачи, за ВМРО-ДПМНЕ 226.000, за ДУИ 67.000, за Алијанса 53.000, за Левица 25.500, за ДПА 9.000 и за Интегра 8.500.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ