Технологија

Microsoft: Хакери се обидуваат да профитираат од смртта на Коби Брајант (ВИДЕО)

Истражувачите на службата за безбедност на Microsoft откриле дека позадините за десктоп на кои е Коби Брајант, содржат скриен софтвер, кој тајно собира криптовалути од компјутерите на луѓето кои ги симнале.

Таканаречениот „црв за крипто-грабеж“ им дозволува на сајбер криминалците да ја користат силата на процесорот на жртвениот компјутер за да произведат криптовалути како што е биткоинот.

Хакери се обидуваат да профитираат од трагичната смрт на Коби Брајант така што со уфрлување на вирус во фотографиите од легендарниот кошаркар, кои корисниците на интернет низ светот ги симнуваат, крадат криптовалути.

Повеќе на USB.mk

Најсподелувани во последните 14 дена

Следете не на Фејсбук

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

To Top