Забава

ОТКРИТИЕ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Австриските археолози ископаа мобилен телефон од 13 век

Навистина чуден уред кој премногу потсетува на мобилен телефон е пронајден во Австрија и се претпоставува дека апаратот е стар 800 години. Ископаниот објек доста наликува на првичните мобилни телефони пуштени во употреба.

Интересно е тоа што на ископаниот објект има тастатура со арапски букви. Археолозите и научниците неможат да објаснат за што се работи и затоа се пробудиле многу теоретичари за теорија дека се работи за дело на напредна вонземска цивилизација и дека тоа е уред за безжична комуникација.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ