Свет

Хорор на автопат: Експлодира цистерна со нафта, изгореа 50 возила, најмалку 9 мртви (Видео)

нафта експлодираше

Камион полн со нафта експлодираше во сообраќаен метеж во Нигерија, при што загинаа најмалку девет, а повредени се најмалку пет луѓе, соопштуваат од полицијата.

Камион со нафта удрил во автомобил и се запалил на прометен мост на автопат помеѓу Лагос и Ибадана. Владините службеници изјавуваат дека бројот на жртви ќе биде поголем. Изгореле повеќе од 50 возила, меѓу кои и 5 автобуси.

-Се уште се бориме против пожарот и спасувачките екипи се обидуваат да дојдат до мостот. Многу луѓе останале заробени во пожарот, изјави шефот на Агенцијата за итни случаи од Лагос, Адесина Тиамиџу.

Според некои сведоци, на камионот прес сударот му откажале кочниците. Слични несреќи се почести во Нигерија. Минатиот октомври изгореше 20 автомобили и четири мотори кога нафта од камион се излила на патот.

ИЗВОР: РЕПУБЛИКА

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ