Македонија

Вечерва се палат бадникови огнови: Како се слави бадник во Мислешево

Кумот на вечерта по традиција се одредува на минатогодишниот коледарски оган со кршење лепче во кое има паричка. Вечерва традиционално луѓето се собираат околу бадниковите огнови.

Секое маало си организира своја прослава и си пали свој оган околу кои луѓето го започнуваат предбожиќното празнување. Стариот кум беше Славчо Гагалески, кој кумството му го предаде на новиот кум – Спасе Симиџиоски.

Екипата на Баркод.мк беше во Мислешево каде што вечерва се палеа бадниковите огнови. Се беше весело и разиграно,а истото може да погледнете во видео записот и сликите.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ