Македонија

САЈБЕР НАПАД НА МАКЕДОНСКИТЕ ИНСТИТУЦИИ: Албанските хакери ги хакираа страните на Собранието и судовите!

Албански хакери, кои се претставуваат како „Anonymos Albania“, последните денови изведоа големи напади, н грчките и српските веб-сајтови, како владини, така и на медиумски портали, сега на нејзината листата ја додадоа и македонската држава, пишува порталот infoshqip.com.

„ Anonymos Albania “, исто така, во понеделникот ги нападнаа и страниците на Основниот суд и на Врховниот суд како протест против пресудите за случајот во кумановскатата „Дива населба“. Во моментов пристапот до спомеанатите страници е отежнат, иако не може да се добие официјална потврда, ниту извештај.

Албанските хакери, исто така, планираат големи сајбер напади, на историските датуми на Албанија, 28/29 ноември (Денот на независноста на Албанија), врз сајтовите на трите споменати држави, пишува порталот. „Веб-страниците на Основниот Суд и на Врховниот Суд на Македонија се….(DOWN) Оваа е знак на протест од нас до вас.. Ослободете ги јунаците од Куманово… Чекајте нѐ… Ние сме „Anonymous Albania” … За одбрана на албанскиот народ… За голема Албанија“, наведуваат хакерите во пораката на социјалните мрежи.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ