Македонија

ДОБАРА ВЕСТ ЗА СИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ: Стигнува помош од по 5000 денари, исплатата започнува од утре

Пензионерите помошта ќе ја добиваат на ист начин на кој ја добиваат и пензијата – на домашна адреса или на поштенските шалтери или на својата банкарска сметка.

Еднократната исплата од по 5000 денари, за која владата на Србија минатата недела донесе одлука, ќе започне од утре. Одлуката е донесена во согласност со напорите на Владата за заштита на стандардот и подобрување на економската сигурност на корисниците на пензии.Ако сте на оваа листа, денес добивате 5.000 динари од државата!

Оваа одлука ги опфаќа сите корисници на пензии, приматели на привремена инвалидска пензија за работа од втора и трета категорија на попреченост, односно преостанатиот работен капацитет, наведени во претходното соопштение Владата. Износот исто така ги следи децата со посебни потреби – корисници на привремени бенефиции, кои се во евиденцијата на Републичкиот фонд за пензиско и инвалидско осигурување за исплата на пензии, завршувајќи на 27 октомври 2017 година.

Само за внуци и деца, а за нас и она што останува – вели Миле Илиќ (74), еден од белградските пензионери, кој со нетрпение чека исплата на денешната помош од 5.000 динари.

Пензионерите помошта ќе ја добиваат на ист начин на кој ја добиваат и пензијата – на домашна адреса или на поштенските шалтери или на својата банкарска сметка.Српскиот премиер Ана Брнабиќ објави дека од јануари 2018 пензијата ќе се зголеми за пет отсто.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ