Македонија

Русија не прифаќа Северна, признава само Република Македонија

Русија не прифаќа Северна

Руската федерација со чуден пост на социјалната мрежа Твитер откако пратениците изгласаа почеток на промени на уставот со кои Република Македонија ќе стане Северна Македонија.

,,#Русија ја призна Република #Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува”, пишува на официјалниот Твитер профил на руската амбасада во Скопје.

Русија не прифаќа Северна

Премиерот Заев, западни експерти и политичари како и претставници на МВР пред неколку месеци предупредија дека руски граѓани сакале да го спречат договорот од Преспа, а рускиот тајкун Савидис кој живее во Солун финансирал навивачи да предизвикаат насилство на протести против договорот.

To Top