Македонија

Најавена програмата за празникот 11-ти Октомври

По повод 11 Октомври предвидени се низа манифестации и натани за сите вкусови во градот под Марковите кули. Оваа година својот 15-сетти љубилеен роденден ќе го прослави и фестивалот „Ѕвездички“

на кој за време на двете фестивалски вечери најмладите ќе имаат можност да ги погледнат изведбите на ѕвездичките од нашата држава и пошироко. Како можност за забава е и петочното отварање на Скејт паркот со настап на двете прилепски рап групи „Станица 048“ и „The Titanium“ и велешките рапери „Avtorizacija“ кои го носат и DJ Popeye.

Централната прослава по повод Денот на народното востание на Р.Македонија е во сабота на камената бина на плоштадот „Александрија“ каде покрај спектакуларниот огномет и импровизираниот напад на Участакот предвидено е забава за најмалдите со настап на учесници од фестивалот „Ѕвездички“ и концерт на популарната македонска пејачка Сара Мејс.

На пресс конференцијата беше истакнато дека Ц.К „Марко Цепенков“ е резевна опција за празничната забавна програма доколку за тоа не дозволат временските услови. Поради неповолните временски услови, параглајдинг натпреварот „Prilep Open 2015“, кој требаше да се одржи во сабота и недела на полетувалиштето во Трескавец, е поместен за на 24 и 25 Октомври.

Програма за празникот 11-ти Октомври

08-10 Октомври 2015 (четврток, петок, сабота)

 • 11:00-18:00ч.: Фестивал на медот – Плоштад „Методија Андонов – Ченто“

09 Октомври 2015 (петок)

 • 10:30ч.: Улица „11-ти Октомври“ – Поставување на камен темелник
 • 12:00ч.: Формирање на Македонското знаме – балетски перформанс, Плоштад „Методија Андонов – Ченто“
 • 18:30ч.: Изложба на грамофонски плочи, Библиотека „Борка Талески“
 • 19:00ч.: Фестивал „Ѕвездички“, ЦК „Марко Цепенков“
 • 19:30ч.: Изложба на Мирослав Масин, Галерија во ЦК „Марко Цепенков“
 • 21:00ч.: Скејт парк – Хип хоп забава

10 Октомври 2015 (сабота)

 • 10:00ч.: Прилеп Open 2015 – Параглајдинг натпревар – полетувалиште Трескавец (поместен за на 24 и 25 Октомври)
 • 12:00ч.: Изложба на килими – Организација „Мајка Традиција“, Плоштад кај Градскиот Саат
 • 12:30ч.: Крводарителска акција, ЦК „Марко Цепенков“
 • 13:30ч.: Поставување на камен темелник на нова зграда на „Кеј 9-ти Септември“ (Стар суд за прекршоци)
 • 18:30ч.: Централна манифестација, Камена бина, Плоштад Александрија
 • 18:35ч.: Настап на учесници на интернационалниот фестивал „Ѕвездички“ 2015
 • 19:30ч.: Поздравен говор на градоначалникот на Општина Прилеп – Марјан Ристески
 • 20:00ч.: Огномет
 • 20:15ч.: Концерт на Сара Мејс

11 Октомври 2015 (недела)

 • 08:00ч.: Положување на цвеќиња на Могилата на непобедените и пред спомениците на Методија Андонов – Ченто и Кузман Јосифоски – Питу
 • 09:00ч.: Прилеп Open 2015 – полетувалиште Трескавец (поместен за на 24 и 25 Октомври)
 • 10:00ч.: Традиционално пензионерско дружење, Ресторан „Евро“
 • 19:00.ч: Фестивал „Ѕвездички“, ЦК „Марко Цепенков“

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ