Балкан / Регион

СКАНДАЛ ВО ГРЦИЈА: ”Го прифаќам постоењето на македонската етничка припадност и јазик”

СКАНДАЛ ВО ГРЦИЈА

Како што пренесува порталот Falanga.com.au, пратеникот на СИРИЗА, Трианфилос Метафидис, разговараше на радиото Реал ФМ 97,8 и гостуваше на емисијата на Васили Лирицис и Димитри Камбураки.Во однос на Репбублика Македонија, Метафидис изјави „Ние се справуваме со ова прашање, бидејќи имаме притисоци од надвор. Тоа е вистински проблем.

Јас нема да ги именувам, ниту пак да ги наречам Скопје. Скопје е град во Македонија. Ова е неисториски и непочитување на нашите соседи. Со кое право ние им забрануваме право на национален и историски идентитет. Дали ние сме некаков суд за историја?“

„Поентата е дека нема територијални претензии, јас велам дека ние сме оштетени во ова место заради оние кои велат дека грчката граница е до реката Инд. Национализмот е едно нешто што не може да биде униптено”, додаде Метафидис.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ