Балкан / Регион

Мафијашката пресметка во Црна Гора: Десетици истрели испукани кон соработник на шкаљарскиот клан

Мафијашката пресметка во Црна Гора

Со десетици истрели пукани во неговиот автомобил, вчера во Зета беше ранет Игор Крстовиќ (35), жител на Подгорица, познат пред јавноста од кого се конфискувани скоро 120.000 евра, како и разни ладни оружја и сомнителни документи. Некои медиуми исто така велат дека таа е во блиски односи со членовите на шкаљарскиот клан. Пукањето се случило во населбата Биjача, околу 15 часот, кога Крстовиќ се приближил кон неговата куќа со автомобил марка “мерцедес”.

Напаѓачите го искористиле моментот кога мораше да се забави како резултат на напречниот премин, а потоа пукаа од автоматско оружје.

Црногорската полиција веднаш отиде во потрага по џипот  “нисан” што беше виден вчера на местото на пукањето, но беше забележан и претходните денови во “обиколка” на местото на пукањето.

Еден час подоцна, полицијата пронашла автомобил “голф” за кој постои сомневање дека се користел во пукањето и, според неофицијални информации, пушката М70 од која била пукана. Форензичарите зеле траги пронајдени на местото и денес биле испратени на анализа.

Пред две години, при претрес на куќата во која живее се запленети два скапи автомобили БМВ и мини-Морис и 182.450 евра. Одземените предмети вклучиле мачета, крипто телефони, боксери, два ножеви и папка со договори за недвижнини.

Директорот на одделот за итни случаи на Клиничкиот центар, д-р Нермин Абдиќ, за “Новости” изјави денеска дека Крстовиќ се наоѓа во животна опасност и дека е сместен во Одделот за интензивна нега.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ