Балкан / Регион

Дедовиќ убиен заради кокаин вреден милијарда долари

Дедовиќ

Еден од водачите на Шкаљарскиот клан, Игор Дедовиќ, наводно бил вмешан во шверц на 20 тони кокаин запленет минатиот јуни во Филаделфија, а истражителите проверуваат дали случајот е поврзан со ликвидацијата во Атина.Ова го објавија грчките медиуми, објаснувајќи дека агентите на американските истраги за домашна безбедност (ХСИ) се крајно заинтересирани за истрагата за убиството на Которанин и  Стеван Стаматовиќ.

“Една од најголемите заплени на кокаин минатата јуни во САД се чини дека е поврзано со убиството на двајца црногорски државјани минатата недела.”

Официјални претставници за безбедност откриваат дека една од жртвите – четириесет и тригодишниот Игор Дедовиќ е прогласена за одговорна за “загубата” на 20 тони кокаин, запленета од службените лица на ХСИ, на бродот МСЦ Гајане, на терминалот Пакер во Филаделфија минатиот јуни “, пренесува грчкиот портал “Катимерини”.

Дедовиќ и Стаматовиќ беа ликвидирани во недела, на 19 јануари, во Атина.

Клучниот човек на шкаљарскиот клан и еден од раководителите на подгоричкиот огранок на таа криминална група беа ликвидирани пред нивните жени и деца, откако четворица вооружени лица влегоа во ресторанот каде што седеа и пукаа.

„Нивното брутално убиство првично беше оценето како одмазда од членовите на ривалскиот (кавкаски) клан. Сепак, информациите од домашните и странските безбедносни служби фрлаат ново светло за овој случај. Според новите информации, безбедносните службеници сметаат дека наредбата за убиство за Дедовиќ и неговиот близок соработник ја дале членовите на црногорската мафија – да ги казни двајцата.

Наводно, Дедовиќ бил вмешан во шверц со 20 тони кокаин со товарен брод МСЦ Гајана . Откако агентите ја пронајдоа дрогата на 17 јуни 2019 година, 43-годишниот Црногорец беше пронајден одговорен за губење на нелегалниот товар “, пренесуваат грчките медиуми.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ