All for Joomla All for Webmasters
Фудбал

„Мајмуни“ и „Чекембари“ во инвазија на Струмица

Пелагониското дерби меѓу Победа и Пелистер за прв пат ќе се игра во Струмица. Прилепчани го одбраа овој град како домаќин, бидејќи нивниот стадион се реновира. И покрај тоа што играат на неутрален терен, двете екипи ќе имаат поддршка од трибините.

Навивачите групи на двете екипи, популарните „Мајмуни“ од Прилеп и „Чкембари“ од Битола отпатуваа за Струмица. Дербито ќе го има посакуваниот шмек и од трибините. Неофицијално, „Мајмуните“ имале проблеми со полицијата во текот на патувањето. До почетокот на мечот останува помалју од еден час.

ВРВОТ