All for Joomla All for Webmasters
Фудбал

Јапонскиот судија Јуичи Нишимура се огласи по пеналот за Бразил на СП (Видео)

Јапонскиот судија Јуичи Нишимура предизвика голем број на полемики по отворањето на Мундијалот во Бразил откако досуди непостоечки пенал за домаќинот во дуелот со Хрватска. Овој момент беше пресвртница во мечот кој Бразил го доби со 3:1, но можеби и пресвртница во целата група.

Сепак, јапонецот смета дека не погрешил и покрај тоа што неговата одлука беше оспорувана од целиот свет. ,,Бев подготвен на критики и пред мечот. Тоа е дел од работата. Кога ќе видите што се случи навистина, ќе сфатите дека дефанзивецот ги стави рацете на Фред.

Тоа беше грешка се огласи Нишимура за прв пат по овој меч. Нишимура има репутација на судија кој досудува спорни пенали во Џеј Лигата, но и на меѓународни натпревари. ,,ФИФА’’ застана во одбрана на судијата и веднаш издаде соопштение по групната фаза на Мундијалот.

ВРВОТ