МК сцена

Се одржа манифестацијата “Крушево – град на културата 2014”

На манифестацијата “Крушево -град на културата 2014“ која започна да се оддржува од 23 до 29 јуни ќе се прикажи ревија на современи македонски филмови. Секој ден од 20 часот во “Домот на културата во Крушево“ беа прикажувани по еден краток и еден долгометражен филм.

Ревијата започна на 23 јуни со проекција на краткиот филм „Влакна“ и „Ова не е американски сон“, а во наредните денови беа прикажани голем број на долгометражни и краткометражни филмови како „Материјал за аудиција“ и „Панкот не е мртов„ исто така и „Трето полувреме“ и „Барајќи ја среќата“ Освен современите македонски филмови беше одржана и детска програма со филмовите „Точкичка и Антони“ германски детски филм од фестивалот„Буф“ Организатори на оваа манифестација се Општина Крушев, Министерство за култура, Кинотека на Македонија, Агенција за филм на Република Македонија и Гете институтот.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ