All for Joomla All for Webmasters
Свет

Најстудениот град во светот каде температурата достигнува до минус 55 степени

Кога ќе се пожалите на студеното време сетете се на овој град во кој температурата достигнува до минус 55 степени Целзиусови, а жителите секоја година по два месеци живеат во целосен мрак.

Во Норилск, Сибир просечната годишна температура е минус 10 степени Целзиусови. Студениот период трае околу 280 денови годишно, додека повеќе од 130 дена се со снежни бури. Поради екстремните временски услови луѓето се соочуваат со анксиозност, нервоза и депресија, пишува Daily Mail. 

ВРВОТ