Свет

Најстудениот град во светот каде температурата достигнува до минус 55 степени

Кога ќе се пожалите на студеното време сетете се на овој град во кој температурата достигнува до минус 55 степени Целзиусови, а жителите секоја година по два месеци живеат во целосен мрак.

Во Норилск, Сибир просечната годишна температура е минус 10 степени Целзиусови. Студениот период трае околу 280 денови годишно, додека повеќе од 130 дена се со снежни бури. Поради екстремните временски услови луѓето се соочуваат со анксиозност, нервоза и депресија, пишува Daily Mail. 

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ