Балкан / Регион

ВНИМАТЕЛНО!!! Мигрантка шири сида кај нашиот сосед, полицијата ја бара жената

ХИВ вирус

Српската полиција трага за 38 годишната Фатима Алас од Јордан поради сомнение дека поголем број луѓе во Србија ги заразила со ХИВ вирус по пат сексуални односи.

Како што дознава Курир.рс, Фатима минатата година како мигрант пристигнала во Србија и веднаш почнала да се занимава со проституција. Забележано е дека прво работела низ Војводина, поточно во Суботица и Кикинда каде била во прифатен центар.

Во средината на мај оваа година таа избегала во Белград каде продолжила да го продава своето тело.

-Полицијата добила дојава дека Фатима, и покрај тоа што знае дека има сида, продолжува со проституцијата. Главно работела во близина на железничката станица во Белград и во паркот во близина на Економскиот факултет, вели извор за Курир.рс.

Според процените на изворот на српски Курир, Фатима во просек имала по 3 до 4 клиенти дневно, што значи дека бројката би можела да биде повеќе стотина луѓе, што мигранти, што граѓани на Србија.

-Засега не е познато дали таа намерно ги заразила луѓето со сида или тоа се случувало од незнаење. Тек последниве десетина дена во односи со неколку мигранти, но и луѓе од Србија, заразени се неколку луѓе, наведува изворот.

Како што дознава српскиот портал, надлежните биле запознаени со нејзината здравствена состојба.

-Беше познато дека е заразена со ХИВ, но државата тука беше немоќна, затоа што тоа не е болест поради која таа би морала да биде изолирана во карантин, наведува изворот.

Тој додава дека Фатима моментално е во бегство.

-Добивме информации дека е видена во парковите во близина на Железничката станица, меѓутоа од таму исчезнала. Моментално не знаеме каде и дали воопшто е во Србија.

Од полицијата за медиумите кратко кажале дека по Јорданката интензивно се трага, како таа би била сместена во некоја адекватна установа за лекување.

-Не е познато колку луѓе заразила занимавајќи се со проституција, но голема е веројатноста дека бројката е загрижувачка, велат од полицијата.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ