All for Joomla All for Webmasters
Балкан / Регион

Сали Бериша предвидува нова балканска војна по спогодбата со Грција (ВИДЕО)

Сали Бериша

Поранешниот албански премиер, Сали Бериша предвидува драматични настани во регионот ако актуелниот aлбански премиер Еди Рама ја потпише спогодбата со Грција за новите граници.

Во интервју за тиранската телевизија „Клан”, тој кажал дека ако Рама ја потпише спогодбата тоа може да доведе до балканска војна.

„Ова што го подготвува премиерот Рама е нова поделба на албанските простори по што може да се предизвика конфликт”- вели Бериша.

SB Live

LIVE/Intervista me gazetaren Jolldiz Mitro ne TV Klan mbi deshtimin e qeverise per te bere te mundur hapjen e negociatave te Shqiperise me BE, kampet e refugjateve si dhe mbi marreveshjen e faljes se detit! sb

Posted by Sali Berisha on Friday, June 22, 2018

Тој додал дека договорот е на штета на Албанија и значи губење на нови простори по 1913 година.

„Имаме информации дека спогодбата е катастрофална за Албанија. Текстот е подготвен од страна на Грција која укажала дека нема да преговара”- рекол Бериша.

Албанската опозиција најавува спротиставување на спогодбата затоа што тврдат дека е на штета на земјата.

ИЗВОР: ВЕЧЕР

ВРВОТ