All for Joomla All for Webmasters
Балкан / Регион

Нов удар во Сирија: Непознати авиони ја бомбардирале најголемата израелска воена база (ВИДЕО)

Според непотврдени информации непознати борбени авиони ја бомбардирале иранската воена база во Сирија. Според очевидци, во базата одекнале повеќекратни експлозии. Мета на воздушниот напад била базата Џабал Азан во Јужно Алепо, најголемиот воен објект на Иран во Сирија.

Наводиот воздушен напад доаѓа по нападот во кој Британија, Франција и САД бомбардираа три објекти за хемиско оружје низ Сирија. Израел е обвинет дека ја нападнал сириската база во почетокот на неделата, но тоа не е официјално потврдено. Лидерот на либанската екстремистичка организација Хезболах шеикот хасан Насралах оцени дека израелскиот воздушен напад на воздухопловната база во централна Сирија во која се убиени седум Иранци е „историска грешка“.

ВРВОТ