Еротика

Гола на тераса докажа дека „луѓето целосно живеат во виртуелниот свет“ (18+)

Ивана Хуњак

Младата загрепска новинарка Ивана Хуњак неодамна, на балконот од својот кираџиски стан, излезе целосно гола, без ниту едно парче облека врз неа, во рамки на нејзиниот мал експеримент со кој сакаше да види која е разликата помеѓу стварниот и виртуелниот свет во главите на Хрватите.

„Искрено, на самата идеја дојдов сосема случајно. Неколку години користејќи ги поволностите кои ни ги донесе достапноста на интернетот и наглиот развој на социјалните мрежи, забележав дека некои од моите познаници од ’стварниот‘ свет изгледаат сосема кога ќе ги отворите нивните виртуелни профили.

Почнав да размислувам за тоа колку претставата на една личност во светот на кецовите и нулите е одраз на она што навистина се случува, а колку на она што би сакале да го прикажат. Забележав дека луѓето сè повеќе бегаат во имагинарниот свет, во поголема или помала мерка губејќи врска со реалноста.

Сакав да проверам во колкава мерка станавме изгубени“, вели Ивана за хрватски „Индекс“.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ