Здравје

26 март Светски ден на лицата со епилепсија

Епилепсијата е често хронично невролошко пореметување кое се карактеризира со напади. Тие напади се краткотрајни знаци и/или сипмтоми на абнормална, претерана или хиперсинхрона невронска активност во мозокот.

Околу 50 милиони луѓе ширум светот страдаат од епилепсија. 26 март е светскиот ден на лицата со епилепсија,или уште наречен ВИОЛЕТОВ ДЕН.Настан, кој овозможува подигање на свеста за епилепсијата.

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ