Македонија

Во дворот на ОУ „Блаже Конески“ денес oтворена новата спортска балон сала

Во дворот на ОУ „Блаже Конески“ денеска стартуваше новата балон сала. Станува збор за приватна инвестиција која беше реализирана по пат на јавно – приватно партнерство, а ќе допринесе за подобрување на спортската инфраструктура и атрактивност на градот.

Инвеститорот Тони Наумоски посочи дека спортската балон сала изнесува околу 130.000 евра. „Балон салата е со вештачка трева и учениците ќе може да ја користат за фудбал, а возрасните за рекреација. Како поранешен спортист и фудбалер, најавив проект, чиј простор се овозможи со помош на ЛС и директорката на училиштето. Објектот, кој му недостигаше на градот, е готов и денеска е пуштен во употреба за радост на сите, посочи Тони Наумоски.

Според градоначалникот Марјан Ристески: „Покрај децата за физичко воспитување, сите ентузијасти во градов ќе можат да ги користат новите услови. Уште една балон сала, ќе биде подигната во дворното место на ОУ “Гоце Делчев”, посочи градоначалникот Ристески. Спортската балон сала беше отворена со натпревар на екипите на градоначалникот Марјан Ристески и инвеститорот Тони Наумоски. Денеска беа одиграни три натпревари.

* НАПОМЕНА: Доколку сакате да превземете некоја слика истата можете да ја превземете со влечење на малата слика во нов таб, и потоа кликате десен клик и Save Image As…

Најсподелувани во последните 14 дена

Редакцијата на Barkod.mk не сноси никаква одговорност за коментарите и споделувањата на социјалните мрежи, бидејќи се генерираат преку Facebook, Twitter и други, и за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа. Сите објавени содржини се авторска сопственост на Barkod.mk

Copyright © 2014 - 2020. Barkod.mk - Кодот на вистината. Сите права задржани

ВРВОТ