Barkod.mk - Кодот на вистината

Зачин кој ги смирува отоците и инфекците

Дек 19 Напишано од  Посетено 13860 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Магдоносот не е само омилениот зачин за супите и јадењата туку и многу благотворна билка која многу одамна се користи во народната медицина за ублажување на бројни тешкотии. Лековити се коренот, листот и семето.

Плакнење на очите

Во 300 мл зовриена вода сварете 2 лажици ситно сецкан лист од магдонос, 2 до 3 минути и оставете го да се олади. Потоа процедете ја течноста преку стерилна газа, па со чајот повеќе пати во текот на денот плакнете ги своите очи. На овој начин ќе ги намалите инфекциите во окото.

Облози за капаците

Земете 6 гранчиња добро измиен магдонос, избришете го со хартиена салфета, листовите магдонос ставете ги на капаците, преврзете ги со газа и држете ги што подолго, по можност до будењето. Наутро отстранете ги во темна просторија. На овој начин ќе ги намалите отоците.

 

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 165 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeЖивот и СтилЗдравјеЗачин кој ги смирува отоците и инфекците

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3