Barkod.mk - Кодот на вистината

Каде се наоѓа гробот на Александар Македонски ?!

Окт 03 Напишано од  Посетено 14563 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Постојат многубројни теории за тоа каде се наоѓа гробот на Александар Македонски.Александар Македонски умира во 323 година пред новата ера на свои 32 години во Вавилон.

Александар пред својата смрт им дал до знаење на своите соборци дека сакал да почива во оазата Сива во Египет,но Македонското благородништво инсистирало телото на Александар да биде погребано во Македонската кралска гробница во Ајга.Според едната теорија,на патот на погребната поворка со телото на Александар положено во Златен саркофаг од Вавилон до Македонија,златниот саркофаг со телото на Александар Македонски бил украден од страна на Птоломеј Сотер еден од најдобрите другари на Александар од детството и однесен во Египет,каде според сите египетски обичаи телото на Александар било балсамирано и погребано првично во градот Мемфис,а потоа пренесено во Александрија.

Според друга теорија на патот од Вавилон до Македонија била првично испратена лажна кочија со лажен саркофаг,за да по неколку години во најголема тајност телото на Александар со вистинскиот Златен саркофаг да биде донесено во Македонија и биде погребано во Македонската кралска гробница во Ајга.Според третата теорија телото на Александар заедно со саркофагот било погребано во Горно Македонскиот град Билазора(Свети Николе) по желба на мајката на Александар Олимпијада.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

Inactive User

Account is not active!

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 182 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeЖивот и СтилМистерииКаде се наоѓа гробот на Александар Македонски ?!

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3