Barkod.mk - Кодот на вистината

Во Македонија се крие најголемата светска мистерија

Фев 03 Напишано од  Посетено 31886 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

На планината Кожув се наоѓа рудникот Алшар кој е единственото наоѓалиште во цел свет на минералите Лорандит и Талиум. Лорандитот се смета дека директно потекнува од јадрото на Сонцето(неутрино тајна честичка).

Минералот лорандит претставува најголемата тајна на човештвото а се наоѓа токму во Македонија, и се претпоставува дека од него може да се добие вештачко сонце. За лорандитот знаел и големиот Александар Македонски, при што како што пренесуваат преданијата фалангата ги премачкувала своите штитови со лорандит. Во битките кои тој ги водел секогаш точно на пладне, и со движењето на војската од запад кон исток, се јавувал силен одблесок од штитовите кои ја заслепувале противничката војска. Не е случајно што војниците во македонската фаланга на своите штитови имале изгравирано сонце.

Од тука се претпоставува дека потекнува и култот на Македонците кон Сонцето. За рудникот Алшар освен што знаел Александар Македонски, има извештаи дека за рудникот знаеле и се вршеле ископини во Римскиот период како и во Османлиската империја и Втората светска војна.Освен лорандитот и талиумот во Алшар се претпоставува дека има повеќе од 70 минерали и кристали меѓу кои се и антимон, арсен.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

Inactive User

Account is not active!

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 169 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeЖивот и СтилМистерииВо Македонија се крие најголемата светска мистерија

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3