Barkod.mk - Кодот на вистината

Смислата на мојот живот

Јул 05 Напишано од  Посетено 8089 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Животот ни поставува граници кои не смееме да ги пречекориме. Тој е судбина која мора да ја живееме.Одам по еден пат кој ми носи среќа, задоволство, успех. И ќе повторам,живот, те прибрал во својот лавиринт и те тера да го пронајдиш крајот за да ја откријаш смислата на постоењето.

За секое животно постоење да биде целосно потребна била љубов велат. И не погрешиле. Случајно, како во сон пред мене се појави нешто што смени се. Човекот со прекрасна насмевка, кафеави очи и посебен стил на однесување кој го сретнав низ факултетските ходници. Се сепнував секогаш кога ќе го забележев во моја близина и се присетував на зборовите на моја постара добра пријателка:-Девојко, вистинската љубов доаѓа на факултет.

Повторувајќи ја оваа реченица сфаќав дека има мало место во моето срце кое полека се затоплува. Се запрашав:-Зарем потребен бил само еден поглед за душа да се отвори, за срце да зачука и памет изгуби? Некаде длабоко во моето срце како да знаев дека еден ден ќе го имам до себе. Тој беше оној кој ми го освои срцето, ме натера да сонувам, да се надевам, но и да ги запознаат ударите од животот.

Секојдневно гледајќи го низ предавалните, мечтаев за неговата прегратка велејќи си во себе: „Ако треба да биде – ќе биде“ Изминуваше долг период откако го запознав, беше единствената причина да бидам присутна на сите предавања на факултет и да седам во некое ќоше гледајќи ги сите потези кои случајно ги прави. По случајност на животот и неговите удари станав се поблиска и поблиска со него. Блискоста преминуваше во нешто што би се нарекло љубов..Да љубов,тоа е она чувство кога имаш дел од себе кај некој друг, и дел од него кај тебе кој го негуваш и чуваш само да не се распадне и побледи.

За многу кратко време тој стана смислата на мојот живот. Во мојот живот кој наликува на сложувалка, тој е последното и најубаво делче. Ми требаше време додека да го најдам за сложувалката да биде комплетна. Сега кога веќе го открив крајот на лавиринтот научив што значи љубовта и како е да сакаш и да си сакан.

Ти прекрасно битие, ти благодарам што ја даваш смислата на мојот живот и си мојата дефиниција за среќа. Заслужуваш да бидиш најсаканиот човек на овој свет, а јас ќе се потрудам да го постигнам тоа.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

Маја Дејаноска

Маја Дејаноска родена 1997 во Прилеп. Со пишување на статии се занимава од 2014 година кога почна да работи како постојан дописник на Barkod.mk од Прилеп. Љубител е на книги. Фантазерка и авантуристка. Мечтае за патувања,за успех во работата и се разбира за љубов. Човек кој постојано нешто планира, духовита и исполнета со самодоверба.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 106 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeЖивот и СтилЉубов и сексСмислата на мојот живот

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3