Barkod.mk - Кодот на вистината

Шпанија пред граѓанска војна – илјадници луѓе на улиците на Барселона (ВИДЕО)

Окт 21 Напишано од  Посетено 9015 пати

Оценете ја оваа вест
(0 гласови)

Повеќе од 450.000 луѓе учествуваат на демонстрациите вечерва во Барселона. Тие инсистираат на ослободување на уапсените лидери на Националното каталонски собрание и на „Òmnium Cultural.“. Ова беше соопштено од страна на градската полиција.

Во акциите за поддршка на приведените, кои се под истрага за можно поттикнување бунт, го прифатија учеството и лидерот на Каталонија Карлес Пучдемон, неговиот заменик Орион Жункерас и други членови на регионалната влада. Илјадници Каталонци во Барселона денес извикуваат: „Слобода!“

Поранешниот лидер на автономијата Артур Мас, кој исто така се приклучија на протестите и се изрази против одлуката на Владата на Шпанија да ја ограничи самоуправата на Каталонија. Како што објави Ла Vanguardia, поранешниот лидер на регионот таквата мерка ја нарече „нелегална и неморална“.

loading...

СЛЕДЕТЕ НЕ/ КЛИКНЕТЕ ЛАЈК НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ФЕЈСБУК FAN PAGE

WWW.BARKOD.MK

Баркод.мк - Најсвеж македонски веб портал. Место каде што можете да се информирате скоро од секоја област. Како портал активно постои од Јули 2014 година.

Медија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomVision.Com
  • ЛУД СПОРТ

  • ТОП ЦУЦКА

Присутни гости

Имаме присутни 161 гости и нема членови

Фејсбук 'FAN PAGE'

HomeВестиСветШпанија пред граѓанска војна – илјадници луѓе на улиците на Барселона (ВИДЕО)

Пријатели и Пријателки


sportskimkNEWLadMediaLogopl-logo-v3